poniedziałek, 7 września 2015

Kapusta kiszona

Zrobienie domowej kapusty kiszonej nie jest pracochłonne. Wystarczy kilka prostych składników oraz 2-3 tygodnie cierpliwości. Smakuje wyśmienicie. Nadaje się zarówno na surówkę, jaki i zupę kapuśniak.Składniki:
2 kg kapusty białej
4,5 dkg soli
2-3 marchewki
kilka ziarenek ziela angielskiego
kilka liści laurowych.

Jeśli posiadamy robot z tarczą do szatkowania, w mig kapusta będzie poszatkowana. Dodajemy marchewkę startą na jarzynowej tartce. Dodajemy sól, ziele angielskie i liście laurowe. Mieszamy wszystkie składniki. Odstawiamy na kilka godzin.


Następnie kapustę wkładamy do kamiennego garnka (układamy dość ściśle). Na wierzchu kładziemy spodek, który przyciskamy np. ciężkim kamieniem. Ważne, aby cała kapusta była zanurzona a na wierzchu pojawił się sok. Odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce. Po kilku dniach zdejmujemy spodek i nakłuwamy kilka razy patyczkiem do szaszłyków (aby wydostało się fermentowane powietrze -gaz). Ponownie dociskamy spodkiem.Czynność powtarzamy do 1-2 dni. Po ok. 2-3 tygodniach próbujemy czy kapusta jest już dobrze ukiszona. Jeśli tak, gotową kapustę wkładamy do słoików razem z uzyskanym sokiem i dokładnie zakręcamy. Odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Smacznego
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz